3 роки Верховній Раді
стан розгляду та тематика законопроектів
Половина як ініційованих, так і ухвалених законопроектів нинішнього скликання Верховної Ради стосується економічної політики та галузевого розвитку. Як наслідок відповідні комітети виявилися найбільш завантаженими.
Загалом же близько третини ініційованих законопроектів досі опрацьовуються в профільних комітетах. У цьому матеріалі з серії "3 роки Верховній Раді" Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала, як розглядаються всі законодавчі ініціативи цього періоду.
За три роки діяльності Верховної Ради в українському парламенті було зареєстровано майже шість тисяч законопроектів. З цієї маси ініціатив лише 11,8% стали чинними законами. ОПОРА дослідила, на якій стадії розгляду перебуває решта проектів ініціатив.
5 927
законопроектів зареєстровано в парламенті
699
законопроектів стали законами
Кожен шостий законопроект (972), що зареєстрований у парламенті, очікує розгляду в сесійній залі. Фактично така ж кількість проектів законів (993) була знята з розгляду (проект було відкликано, був внесений законопроект на заміну тощо). Ще трохи більше десяти
відсотків законопроектів (620) Верховна Рада відхилила та зняла з розгляду. У свою чергу кожен двадцятий проект закону (282) було повернуто на доопрацювання. Натомість лише два відсотки від усіх зареєстрованих законопроектів (118) очікують або готуються
до другого читання. Проте "найбільшим випробуванням" для ініційованих законопроектів став розгляд у головному комітеті. Відтак кожен третій зареєстрований проект закону (1 900 ініціатив) опрацьовується в комітеті.
Найбільш завантаженим як головний виявився Комітет з податкової та митної політики922 законопроекти. При чому дві третіх з них досі розглядаються в комітеті. У свою чергу два з п'яти законопроектів, що знаходяться в їхньому віданні, опрацьовуються у чотирьох комітетах: правової політики та правосуддя; фінансової політики і банківської діяльності; законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності; Регламенту та організації
роботи Верховної Ради України. Натомість лише трьом комітетам Верховної Ради (соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення; екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; європейської інтеграції) залишилося опрацювати менше десяти відсотків профільних законопроектів.
У розрізі тематики прийнятих законопроектів варто відзначити, що половина ухвалених законопроектів стосується економічної політики (172) та галузевого розвитку (175). Натомість кожен п'ятий законопроект, ухвалений Радою (129), відноситься до сфери міжнародних
угод (при чому майже половина цих законопроектів була ініційована Президентом). Найменша ж кількість чинних законопроектів Верховної Ради VIII скликання стосується безпеки і оборони (45 ініціатив), державного будівництва (24 ініціативи) та гуманітарної політики (16).
Таким чином, значна кількість ініційованих законопроектів не лише зменшує перспективи ухвалення окремо взятого законопроекту в сесійній залі, але й передусім ускладнює процес його якісного попереднього аналізу. Відтак кожен третій ініційований законопроект досі опрацьовується в профільному комітеті.

Оскільки близько половини внесених (зрештою, як і прийнятих) проектів стосується економічної політики та галузевого розвитку — відповідні профільні комітети Верховної Ради виявилися найбільш завантаженими.
Дані отримані Громадянською мережею ОПОРА за допомогою Порталу відкритих даних Верховної Ради України.
Матеріал підготовлено в рамках проекту "Сприяння відкритості роботи парламенту через технічне вдосконалення Порталу відкритих даних Верховної Ради України" на виконання Плану дій Ініціативи "Відкритий парламент" за підтримки проекту ЄС-ПРООН "Рада за Європу".
Автори:
Андрій Савчук
Аналітик Громадянської мережі ОПОРА
Фото: pixabay.com, ОПОРА

Редагування тексту: Анна Бондар

Оформлення матеріалу: Катерина Жемчужникова
Made on
Tilda