серія матеріалів про роботу парламентських фракцій та груп
Депутатська група
«Воля народу»:
у більшості чи опозиції?
матеріал #1
Громадянська мережа ОПОРА розпочинає серію матеріалів про роботу фракцій та груп українського парламенту. Усього таких матеріалів буде вісім.

Перший з них ми присвятили депутатській групі «Воля народу». У ньому спробуємо розібратися, чи дійсно ця група є опозиційною в парламенті та чи підтримує вона важливі урядові законодавчі ініціативи.

1
Гра з нестабільним складом
Депутатська група «Воля народу» була утворена 27 листопада 2014 року в складі 20 осіб. ЇЇ лідером став депутат-мажоритарник із Волинської області Ігор Єремеєв. Кістяком стали депутати, які в минулому скликанні Верховної Ради входили до групи «Суверенна європейська Україна», уповноваженим представником якої також був Ігор Єремеєв.

Депутатська група «Суверенна європейська Україна» була утворена 27 лютого 2014 року, після трагічних подій на Майдані. До її складу увійшли переважно парламентарі, які напередодні вийшли із фракції «Партії регіонів». Група разом з ВО «Батьківщина», ВО «Свобода», «УДАР» та групою «Економічний розвиток» сформувала коаліцію «Європейський вибір» та підтримала Уряд на чолі з Арсенієм Яценюком.

Після трагічної смерті Ігоря Єремеєва у серпні 2015 року керівником групи став Ярослав Москаленко, який також був одним із лідерів групи «Суверенна європейська Україна».

Станом на травень 2018 року до складу групи «Воля народу» входить 19 парламентарів, лише 11 з них – з початку скликання. Ще 8 парламентарів прийшли на заміну тим, які вийшли зі складу групи. Загалом протягом скликання членами групи були 30 різних народних депутатів.

Депутати, які покинули «Волю народу», згодом поповнили склад групи «Партія «Відродження» або стали позафракційними.
Віктор Бондар
перейшов до депутатської групи «Партія «Відродження»
Володимир Кацуба
перейшов до депутатської групи «Партія «Відродження»
Ігор Єремеєв
загинув
Михайло Ланьо
перейшов до депутатської групи «Партія «Відродження»
Андрій Деркач
позафракційний
Андрій Немировський
перейшов до депутатської фракції «Блок Петра Порошенка «Солідарність»,
обраний за списками фракції «Об'єднання «Самопоміч»
Юрій Шаповалов
перейшов до депутатської групи «Партія «Відродження»
Віктор Развадовський
перейшов до депутатської групи «Партія «Відродження»
Сергій Мельничук
позафракційний
обраний за списками Радикальної партії Олега Ляшка
Олександр Онищенко
позафракційний
переховується від слідства за кордоном
Володимир Литвин
позафракційний
У 2017 році групу покинули 3 народні депутати (у червні – Сергій Мельничук та Олександр Онищенко, у листопаді – Володимир Литвин). Існування групи стало під загрозою, бо її склад зменшився гранично допустимої норми. Згідно з нормами Регламенту Верховної Ради кількість осіб у депутатській групі не може бути меншою, ніж кількість осіб у найменшій фракції, яка сформована протягом першої сесії. Під час першої сесії такою фракцією була «Батьківщина» до її складу входило 19 осіб, тому тепер до складу жодної групи та фракції не може входити менше 19 парламентарів.

Відповідно до Регламенту Верховної Ради, якщо склад депутатської фракції чи групи став меншим від необхідної мінімальної кількості народних депутатів, то спікер протягом 15 днів після цього має оголосити про її розпуск. Проте в обох випадках це не було зроблено.

Свою проблему група вирішила. У вересні 2017 року вона поповнилася позафракційними Максимом Микитасем та Олександром Супруненком, а вже в першій половині березня 2018 року – Станіславом Березкіном, який напередодні покинув групу «Партія «Відродження».
Сергій Мельничук
позафракційний
обраний за списками Радикальної партії Олега Ляшка
Євген Рибчинський
позафракційний
на початку скликання входив до складу фракції «Блок Петра Порошенка «Солідарність»
Андрій Немировський
позафракційний
обраний за списками фракції «Об'єднання «Самопоміч»
Олесь Довгий
позафракційний
Василь Петьовка
позафракційний
Олександр Фельдман
позафракційний
Сергій Шахов
позафракційний
Максим Микитась
позафракційний
Олександр Супруненко
позафракційний
Станіслав Березкін
депутатська група «Партія «Відродження»
Виходить, що протягом червня – вересня 2017 року та листопада 2017 – квітня 2018 року до складу групи «Воля народу» входило менше депутатів, ніж гранично допустима кількість.
2
Відвідуваність парламенту та комітетів, найактивніші законороби
Найбільший показник присутності під час засідань ради в Сергія Шахова (93,4%), Ярослава Москаленка (92%), а також Володимира Бандурова (91%). Найнижчі показники у В'ячеслава Богуслаєва (7,4%), Олександра Фельдмана (33,6%) та Михайла Поплавського (45,9%).

Варто зазначити, що присутність – це показник участі народного депутата у голосуваннях протягом пленарних засідань Верховної Ради (голосування "так", "ні", "утримався", "не голосував") з часу набуття ним повноважень. Цей показник відрізняється від показників письмової та електронної реєстрацій тим, що виявляє реальну присутність депутата в сесійній залі під час голосувань.

Проти лінії фракції найбільше голосують В'ячеслав Богуслаєв (44,4%), Василь Петьовка (36,9%), Олександр Супруненко (35,3%). Найбільше солідарні з групою при голосуваннях Степан Івахів (у 11,4% випадків), Анатолій Гіршфельд (13,1%) та Іван Фурсін (13,5%).

Що стосується відвідуваності засідань комітетів, то показник групи становить 48,7%. Це майже найнижче значення у порівнянні з іншими фракціями та групами парламенту. Гірше відвідують засідання комітетів лише депутати групи «Партія «Відродження» (46, 7%) та «Опозиційного блоку» (43,3%).

Найкращі показники відвідуваності своїх комітетів у Євгена Рибчинського (80,3%), Ігора Молотка (79,9%), Володимира Бандурова (79,2%), Сергія Лабазюка (74,3%) та Олександра Пономарьова (74,1%).

Найгірше свої комітети серед членів групи відвідують Вячеслав Богуслаєв (0%), Степан Івахів (10,4%), Ярослав Москаленко (26,5%), Сергій Мартиняк (27,1%), а також Станіслав Березкін (29,3%). Варто зазначити, що Вячеслав Богуслаєв, який входить до Комітету з питань національної безпеки та оборони, разом з Юрієм Бойко з «Опозиційного блоку» є двома депутатами, які за три з половиною роки роботи парламенту не відвідали жодного засідання комітетів, у складі яких вони працюють.

Загалом депутати «Волі народу» є співавторами 576 законопроектів, 54 з них стали законами (9%). За кількістю ухвалених законів депутати з «Волі народу» випереджають лише своїх колег із групи «Партія «Відродження» та «Опозиційного блоку», у відсотковому показнику ще і позафракційних. За кількістю ухвалених законів у парламенті лідирують депутати з «БПП» (302) та «Народного фронту» (248), по відсоткових показниках – Радикальна партія (14%) та «Самопоміч» (13%).

Про проблему законодавчого спаму та як з ним боротися можна прочитати тут.

Що стосується індивідуальних показників, то співавтором 105 законопроектів став Сергій Лабазюк, 98 – Євген Рибчинський, 90 – Ярослав Москаленко. Найменш активними в цьому плані були В'ячеслав Богуслаєв (10) та Максим Микитась (11).

Станом на середину травня найбільше разів у парламенті виступали Олесь Довгий (41 раз), Євген Рибчинський (39) та Ярослав Москаленко (38). По одному разу слово брали Іван Фурсін, Олександр Фельдман, Василь Петьовка та Станіслав Березкін.
3
В опозиції чи ні
Юридично депутатська група «Воля народу» не входить до складу коаліції «Європейська Україна». Тому автоматично її можна вважати опозиційною політичної силою. Такий факт підтверджує і аналіз сумісних голосувань політичних сил у парламенті з грудня 2014 по травень 2018 року. За цей період у Верховній Раді відбулося 13 435 голосувань.

Спільність голосувань характеризує рівень взаємодії та узгодженості позицій фракцій під час прийняття законів. Показник вираховується на основі аналізу й порівняння рівня підтримки фракціями кожного законопроекту. Підтримка фракції означає, що 50% + 1 депутат з її складу віддали свої голоси «за».

Відповідно до аналізу сумісних голосувань, група «Воля народу» має найнижчі показники спільних голосувань у порівнянні з усіма іншими політичними силами. «Воля народу» має по 2% спільних голосувань з Радикальною партією, «Самопоміччю», «Народним фронтом», «Блоком Петра Порошенка» та ВО «Батьківщина» (трохи більше 200 спільних голосувань). По 1% з позафракційними, групою «Партія «Відродження». Немає спільних голосувань із фракцією «Опозиційного блоку».
Такі результати можна пояснити тим, що депутати групи «Воля народу» мають високий показник неучасті в голосуваннях – 77%. Для порівняння, цей показник у групи «Партія «Відродження» становить 79%, «Опозиційного блоку» – 78%, Радикальної партії – 51%, ВО «Батьківщина» – 48%, «БПП» – 39%, «Народного фронту» – 39%, «Самопомочі» – 32%.

Незважаючи на те, що «Воля народу» не надто часто голосує спільно з фракціями коаліції, її депутати часто підтримують важливі урядові законопроекти. Зокрема, група більшістю голосів виступила за ухвалення законів про Державний бюджет у 2016, 2017 та 2018 роках. «Воля народу» не підтримала лише Бюджет 2015 року, який ухвалювала Верховна Рада на початку скликання, силами фракцій новоствореної тоді коаліції.

Що стосується Бюджету, то, як правило, за його ухвалення не голосує ВО «Батьківщина», «Опозиційний блок», «Самопоміч» та «Відродження». Усі тією чи іншою мірою позиціонують себе як опозиційні політичні сили.

Окрім голосувань за Державний бюджет, група «Воля народу» у квітні 2016 року своїми голосами підтримала формування нового Уряду на чолі з Володимиром Гройсманом. Тоді саме її голоси, разом з голосами групи «Партії «Відродження» та позафракційних, стали визначальними для нормування нового складу Кабміну.
4
Про що говорять субвенції
Усі члени групи – мажоритарники. Представляють 11 різних областей України та місто Київ. Найбільше депутатів із Запорізької та Кіровоградської областей – по три. По два депутати представляють Харківську, Волинську області та м. Київ. По одному – Сумську, Чернігівську, Закарпатську, Луганську, Хмельницьку, Одеську.

ОПОРА в 2016 та 2017 роках проаналізувала розподіл державних субвенцій на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій між одномандатними виборчими округами в Україні. Аналіз даних засвідчує наявність політичних факторів у процесі адміністрування державних субвенцій.

Серед головних висновків можна зазначити те, що державні субвенції нерівномірно розподіляються не лише між різними областями, але і між округами представників різних парламентських фракцій та груп. Загалом члени групи «Воля народу» в середньому на одного депутата у 2016 році отримали по 12 мільйонів гривень, у 2017 – по 26 мільйонів. Кращі показники лише у депутатів із фракцій «Народного фронту» (2016 рік – 18 млн, у 2017 рік – 44 млн), «Блоку Петра Порошенка» (2016 рік – 15 млн, 2017 рік – 27 млн), які входять в коаліцію, а також депутатської групи «Партія «Відродження» (2016 рік – 18 млн, 2017 – 31 млн).

Цікаво також те, що округи депутатів із групи «Воля народу» отримали приблизно вдвічі – утричі більше коштів, ніж округи, які представляють депутати з інших опозиційних партій (ВО «Батьківщина», «Опозиційний блок» і «Самопоміч»), а також значно більше ніж округи позафракційних депутатів. Такі результати свідчать, що Уряд досить лояльний до округів, які представляють депутати з «Волі народу», практично на рівні з округами депутатів, які є членами фракцій, що входять у парламентську більшість.
Підсумовуючи, варто зазначити, що хоч і формально «Воля народу» не входить до коаліції і має невисокий показник сумісних голосувань із фракціями більшості, але в низці випадків вона давала свої голоси за важливі урядові ініціативи, зокрема підтримувала ухвалення державного бюджету протягом 3 останніх років, а також формування Уряду на чолі з Володимиром Гройсманом. Що стосується субвенцій на соціально-економічну сферу, то на округи депутатів, які представляють групу «Воля народу», виділяються значні кошти з бюджету, що свідчить про лояльність до цих округів і відповідно до народних обранців, які їх представляють у парламенті.
Матеріал підготовлено в рамках Програми USAID «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа та партнерами.
Автори:
Анатолій Бондарчук
Керівник проекту Громадянської мережі ОПОРА в рамках Програми РАДА
Андрій Савчук
Аналітик Громадянської мережі ОПОРА
Редагування: Анна Бондар

Оформлення:
Катерина Жемчужникова
Made on
Tilda