"Справа Білика":
Хто покараний за підкуп студентів?
Троє засуджених, 12 звільнених від відповідальності, 3 виправданих та ще 1 підсудний. Серед них немає головного підозрюваного в організації підкупу виборців на місцевих виборах 2015 року Ростислава Білика. П'ять років тому кандидату в депутати Чернівецької міської ради вручено підозру щодо підкупу студентів, однак Білика досі не покарано.
З чого все почалось?

На дільниці №730506 у студентському містечку в Чернівцях спостерігачі зафіксували масове фотографування виборчих бюлетенів. Під час розмови з виборцями, які фотографували бюлетені, з'ясувалось, що за голосування за «потрібний» номер партії їм пропонувалось від 300 до 450 гривень. Спостерігачі ОПОРИ склали акт про порушення, а виборців, які виявились студентами Чернівецького національного університету, опитали працівники міліції. Студенти, яких вдалось опитати, голосували за партію «Рідне місто» та кандидата Ростислава Білика.


Однак причетність до підкупу кандидат спростував, заявивши, що студенти проплачені, а він ніякого відношення до підкупу не має. За фактом звернення кількох осіб, в тому числі й спостерігачів ОПОРИ, щодо порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці УМВС України відкрило кримінальне провадження за статтею 160 Кримінального кодексу України («Підкуп виборців»).
Хто покараний?
9 листопада 2015 року Шевченківський суд міста Чернівці увалив рішення про засудження 3-х студентів до трьох років позбавлення волі з випробувальним строком на один рік. Як з'ясувалось під час досудового розслідування, обвинувачені за гроші погодились на те, щоб знайти виборців, які за 350 гривень проголосують за певного кандидата у депутати.
З цією метою кандидат дав їм 20 тисяч гривень. Однак обвинувачені домовились між собою дати виборцям по 250 гривень.

Загалом правоохоронцями було опитано більше 100 свідків та в ході слідчих експериментів відтворено, як саме працювала схема з підкупу виборців.
У квітні 2017 року під час брифінгу в Чернівцях Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що низка свідків змінили свої покази, що поставило під загрозу розслідування кримінального провадження.


"Студенти, якщо я не помиляюся, з Житомира, Києва, змінили свої покази. Я можу помилятися в містах, але двоє з трьох точно поміняли свої покази. Це поставило під загрозу взагалі всю справу", – сказав Луценко.
"В контексті цієї справи варто розрізняти "відмову від показів" та "завідомо неправдиве показання". Дача показів підозрюваним щодо своїх дій не є його обов'язком. Навпаки, міжнародні акти з прав людини та стаття 63 Конституції України гарантують, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів. Таке право гарантується особі лише стосовно показів щодо себе та близьких їй осіб, а не всіх обставин справи, що стали їй відомими. У цьому кримінальному провадженні маємо ситуацію, коли особи давали покази, а потім змінили їх, заперечивши правдивість раніше даних свідчень. Це не можна трактувати як відмову давати показання або пояснення відповідно до статті 63 Конституції. Зміна показів означає, що або перші, або останні покази були неправдивими. Відповідно до статті 384 КК України завідомо неправдиве показання свідка чи потерпілого під час провадження досудового розслідування карається виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років, а у випадку обвинувачення у тяжкому злочині (що стосується і підкупу виборців за попередньою змовою групою осіб) – виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років. Особа має право відмовитися давати покази та пояснення щодо себе та членів сім'ї або близьких родичів, але не стосовно дій інших осіб. Навряд чи Ростислав Білик був близьким родичем студентів, щодо яких було порушено провадження. Згідно зі статтею 385 КК України відмова свідка від давання показань карається штрафом від п'ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців".
Ольга Коцюруба
Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА
Протягом 2017 - 2018 років закрито провадження і звільнені від кримінальної відповідальності 11 студентів Чернівецького національного університету у зв'язку з їхнім каяттям, ще та 1 студента звільнено від кримінальної відповідальності у зв'язку зі зміною обстановки, як особу, яка перестала бути суспільно небезпечною. Під час судових засідань вони зізнавались, що погоджувались на пропозиції знайомих, які були спостерігачами на виборах від ВО «Батьківщина», проголосувати за кандидата в депутати від партії «Рідне місто» Ростислава Білика. У день голосування вони ставили відмітку біля прізвища Білика, фотографували бюлетень на фоні паспорта та надсилали фото своїм знайомим.


За це вони мали отримати 250 гривень. Однак одержати гроші за голосування не встигли, оскільки посередники у підкупі були викриті.

Наразі, за даними Єдиного державного реєстру судових рішень, триває судовий розгляд (в касаційній інстанції) по 1 студенту, відносно якого суд першої інстанції постановив виправдувальний вирок у зв`язку з відсутністю в його діях складу кримінального правопорушення.
А що там Білик?
2015 рік. Після виборів.
27 жовтня 2015 року проведено обшук на квартирі Ростислава Білика та вручено підозру його дружині, оскільки сам кандидат уже був поза межами країни. Як говориться в ухвалі Печерського районного суду міста Києва від 11 серпня 2017 року, підозрюваний в пішому порядку перетнув державний кордон України в пункті пропуску Росошани і вибув за межі України до Республіки Молдова.
29 жовтня 2015 року Білика було оголошено у розшук. По його справі було відкрите окреме кримінальне провадження, досудове розслідування здійснював Шевченківський райвідділ поліції Чернівецької області.
2016 рік. 1 рік після виборів.
Лише в лютому 2016 року ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Чернівці надано дозвіл на затримання підозрюваного з метою приводу до суду для розгляду клопотання про обрання міри запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
У березні 2016 року, згідно з інформацією в Єдиному реєстрі судових рішень, слідчий звернувся до суду з клопотанням надати розшифровки з телефонів Ростислава Білика. У клопотанні слідчий посилається на те, що Білик з 22 жовтня по 25 жовтня 2015 року здійснював діяльність по пошуку та підкупу виборців.

27 травня 2016 року – кримінальне провадження щодо Ростислава Білика "для здійснення досудового розслідування доручено слідчому управлінню Головного управління Національної поліції у м. Київ" (Постанова першого заступника Генерального прокурора України Юрія Севрука). У той же день прокуратура зупинила досудове розслідування у зв'язку з невстановленням місцезнаходження Ростислава Білика.


18 липня 2016 року кримінальне провадження відновлено у зв'язку з тим, що утікач самостійно з'явився до правоохоронних органів і надав покази.
25 липня 2016 року старший прокурор Прокуратури м. Києва Олена Ковальчук закрила досудове розслідування у кримінальному провадженні у зв'язку з відсутністю в діянні Ростислава Білика складу кримінального правопорушення.

ОПОРА не погодилась із закриттям провадження і 5 вересня 2016 року спостерігач Тарас Прокоп, який є одним із заявників та свідком у справі підкупу, подав скаргу до Печерського районного суду м. Києва на дії прокуратури міста Києва.
Після звернення Громадянської мережі ОПОРА та розголосу у ЗМІ Генеральна прокуратура України поновила розслідування кримінального провадження щодо Ростислава Білика.
24 жовтня 2016 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва частково задоволено клопотання слідчого про застосування до підозрюваного Ростислава Білика запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, строком на 2 місяці, який в подальшому, за клопотанням слідчого, судом неодноразово продовжувався.
В кінці 2016 року та впродовж 2017 року, згідно з інформацією в Єдиному реєстрі судових рішень, слідчі, в ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12015260040003235 від 25.10.2015 року, за підозрою Білика Р.Р. у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст.160 КК України, неодноразово зверталися до суду з клопотаннями щодо отримання тимчасового доступу до речей і документів (в основному щодо телефонних з'єднань за номерами мобільних телефонів, якими користувався Ростислав Білик та інші особи), які містять охоронювану законом таємницю, а саме інформацією щодо підготовки, вчинення та укриття слідів учиненого кримінального правопорушення.
16 травня 2017 року старший слідчий в особливо важливих справах головного слідчого управління Національної поліції України постановив зупинити досудове розслідування у кримінальному провадженні у зв'язку з необхідністю перевірити інформацію Білика щодо його лікування в Ізраїлі у межах міжнародного співробітництва. Як говориться в ухвалі суду, Білик повідомив, що за межами України він не переховувався від органів досудового розслідування, а в період з 1 листопада 2015 року по 10 липня 2016-го проходив заплановане лікування ішемічної хвороби у клініці в Ізраїлі у зв'язку з погіршенням стану здоров'я. У підтвердження своїх показів депутат пред'явив незавірену ксерокопію (фотокопію) довідки, виданої медичною клінікою.
За словами слідчого, під час досудового розслідування виникла необхідність у перевірці показів підозрюваного та отриманні інформації від компетентних органів Держави Ізраїль про те, чи лікувався Білик у клініці, та який був стан його здоров'я на момент потрапляння до медичного закладу.
У зв'язку цим було подано запит про надання міжнародно-правової допомоги у кримінальному провадженні. У свою чергу, адвокат Білика подав скаргу до Печерського районного суду міста Києва, зазначивши, що зупинення кримінального провадження є незаконними і таким, що безпідставно затягуює слідство, чим порушує права Білика на швидке розслідування кримінального правопорушення.
2018 рік. 3 роки після виборів.
25 січня 2018 року Генеральною прокуратурою України передано до суду матеріали кримінального провадження по обвинуваченню Ростислава Білика, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 160 КК України.
12 лютого 2018 року в Шевченківському районному суді м.Чернівці відбулося підготовче засідання у справі Ростислава Білика.
Впродовж 2018 року в Шевченківському районному суді м.Чернівці у справі Ростислава Білика відбулось ряд судових засідань, в яких було допитано більшу частину свідків у справі, окрім трьох ключових свідків, які уклали угоди про визнання винуватості, та яких раніше Вироком Шевченківського районного суду м. Чернівці від 09.11.2015р. за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 160 КК України, засуджено до 3 років позбавлення волі зі звільненням від відбування покарання з випробовуванням на 1 рік.
18 жовтня 2018 року припинились повноваження судді який розглядав справу Ростислава Білика.
В жовтні-листопаді 2018 року було задоволено ряд заяв суддів Шевченківського районного суду м.Чернівці про самовідвід, із тих підстав, що такі судді раніше розглядали інші кримінальні провадження, де встановлювались події кримінального правопорушення, які безпосередньо пов'язані з обвинуваченням, висунутим Ростиславу Білику.
26 листопада 2018 року надіслано подання голови Шевченківського районного суду до Чернівецького апеляційного суду для визначення підсудності у справі Ростислава Білика, оскільки протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями призначення не відбулося, не вистачає потрібної кількості суддів для розподілу справи.
28 листопада 2018 року Чернівецьким апеляційним судом визначено підсудність справи №727/766/18 з обвинувальним актом в рамках кримінального провадження №12015260040003235, відомості щодо якого 25.10.2015 року внесені до ЄРДР відносно Ростислава Білика, який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 160 КК України - за Першотравневим районним судом м. Чернівці.
2019 рік. 4 роки після виборів.
28 лютого 2019 року в Першотравневому районному суді м.Чернівці відбулося підготовче засідання у справі Ростислава Білика.
26 березня 2019 року в судовому засіданні було допитано в якості свідка Прокопа Тараса, координатора спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Чернівецькій області до 2019 року. 15 квітня 2019 року було допитано одного із свідків (студентку), які заявлені в кримінальному провадженні стороною обвинувачення.
2020 рік. 5 років після виборів.
Впродовж 2019-2020 років у Першотравневому районному суді міста Чернівці у справі Ростислава Білика відбулась низка судових засідань, в яких було допитано 6 свідків у справі. Серед них й одного із трьох ключових свідків, які уклали угоди про визнання винуватості, та яких раніше вироком Шевченківського районного суду міста Чернівці від 09.11.2015 року за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 160 КК України, засуджено до 3 років позбавлення волі зі звільненням від відбування покарання з випробовуванням на 1 рік.
25 березня 2020 року вказаний ключовий свідок у судовому засіданні повідомив, що після ДТП, він не пам'ятає обставин справи і не пам'ятає, за що був засуджений. Двоє інших ключових свідків у судові засідання не з'являються. За інформацією сторони обвинувачення, один із них перебуває за межами України, відносно іншого вчинені заходи примусового приводу не дали результатів, оскільки невідоме його місце перебування (за місцем реєстрації не проживає).
Загалом, судом у період 2019-2020 років було відкладено ряд судових засідань із різних причин (неприбуття свідків, зміна захисника та групи процесуальних прокурорів, відрядження, лікарняні, відпустка обвинуваченого, захисника обвинуваченого чи прокурора).
За даними інформаційної системи «Судова влада України» наступне судове засідання у справі Ростислава Білика відбудеться 22 жовтня 2020 року (судом надіслано судові повістки про виклик в судове засідання 4 свідків).
У жовтні 2020 року буде подолано рубіж в 5 років з моменту, коли спостерігачі ОПОРИ зафіксували факти підкупу виборців на місцевих виборах в Чернівцях. Понад два роки тривало досудове розслідування за вказаними фактами, та вже майже три роки триває й судовий розгляд у цій справі з чинним депутатом Чернівецької міської ради Ростиславом Біликом у якості обвинуваченого
Наразі Ростислав Білик знову балотується у депутати до міської ради Чернівців, як кандидат від політичної партії «Команда Михайлішина», є депутатом Чернівецької міської ради, бере участь у міських заходах. У грудні 2016 року він через суд домігся скасування наказу про його відрахування з Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича та поновився у докторантурі.
Ольга Коцюруба звернула увагу на те, що для протидії майбутнім виборчим правопорушенням, для ведення інформаційно-роз'яснювальних кампаній щодо недопущення продажу голосів представникам профільних громадських організацій та правоохоронним органам необхідні історії успіху.
"Яким чином можна переконати звичайного студента не продавати свій голос, якщо резонансні справи організаторів студентських підкупів не закінчуюються вироками? Дієві механізми кримінально-правової охорони виборчих прав, забезпечення невідворотності покарання за виборчі злочини є необxідними гарантіями проведення вільних та чесних виборів."
"Ситуація в країні залежить від політиків, яких ми обираємо. Якщо ми готові толерувати продаж голосів і продаватись, то ніколи нічого не зміниться. Я щиро сподіваюсь, що винні в підкупі рано чи пізно будуть покарані, щоб це стало наукою для інших. А до голосування на виборах треба ставитись відповідально, щоб потім не жалітися, яка погана у нас влада"
Тарас Прокоп
Координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Чернівецькій області до 2019 року
Післямова
Як зазначає радниця з юридичних питань ОПОРИ Ольга Коцюруба, провадження щодо розслідування підкупу виборців є одними з найважчих по здобуттю доказової бази. Одним з проблемних моментів є те, що особи, які залучені до піраміди підкупу, самі є суб'єктами злочину, таким чином, даючи покази, вони в той же час визнають свою вину.

Громадянська мережа ОПОРА після комплексного дослідження у 2015-2016 роках судової практики та підстав закриття кримінальних проваджень щодо злочинів проти виборчих прав громадян виступила з ініціативою змін до статті 160 Кримінального кодексу.
Разом із Головним слідчим управлінням Національної поліції вдалося напрацювати законодавчу пропозицію, відповідно до якої особа, крім організаторів підкупу, яка добровільно до притягнення до відповідальності повідомила про вчинення злочину і сприяла його розкриттю, звільняється від кримінальної відповідальності. Відповідний законопроект був ухвалений Верховною Радою 16 липня 2020 року.

Зараз нові напрацювання будуть подаватись уже у новому скликанні парламенту. Наразі закриття судом проваджень і у зв'язку з дійовим каяттям для осіб, які співпрацюють зі слідством, можна вважати позитивною практикою. Проте лише в тому випадку, якщо це сприятиме притягненню до відповідальності організаторів підкупу. У випадку, якщо головного фігуранта кримінального провадження так і не буде покарано, фактично це означатиме, що за вчинений підкуп відповідальності не поніс ніхто".
P.S.
25 жовтня 2020 року відбудуться місцеві вибори, тому, за відсутності вироку в такій справі, доведення вини Ростислава Білика та притягнення його до відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 160 КК України (в даному випадку йдеться про дію так званого принципу презумпції невинуватості), можливе його переобрання депутатом Чернівецької міської ради на наступні 5 років.


Автор
Олена Логвиненко
Василь Купіна
Made on
Tilda